DÜNYAYA ÖLMEK İÇİN GELMEDİK!

2623
0
PAYLAŞ

 

İzlediğim bir filmden yola çıkarak “Günü gününe, saati saatine öleceğinizi bilseniz. Ne yaparsınız?” diye sormuştum. Meğer insanlar ne kadar da çok düşünürmüş bu sorunun yanıtını? Meğer insanlar ne kadar da çok kafa yormuş böyle bir soruya? Meğer insanlar ne kadar da aynı düşünürmüş böyle bir soru karşısında.

Çok sayda yanıt geldi bu soruya. Hemen hemen tamamındaki ortak nokta, ‘sanki bir gün sonra ölecekmiş’ gibi düşünüyor olmaları. Tuhaf değil mi? Oysa on yıl sonra ölecekler ya da belki yarım yüzyıl sonra. Fakat insanlar o kadar karamsar ki, ertesi günü öleceğini düşünüyor.

Ölüm tarihini öğrense dünya turuna çıkacağını diyen de var, dargın olduğu insanlarla barışacağını söyleyen de.

Çok çarpıcı yanıtlardan biri şöyleydi: “ Özgürlük en önemli ihtiyacımız ve bizler her ne kadar özgür olduğumuzu düşünsek de gerçek anlamda özgür olabildiğimizi düşünmüyorum. Çünkü sınırlarımız, çünkü zorunluluklarımız, çünkü sorumluluklarımız var. İstesek de vazgeçemediğimiz ve kendimizi katlanmaya zorladığımız ilişkilerimiz, çalışma hayatımız, alışkanlıklarımız, bağımlılıklarımız var. Kim bilir belki de öleceğimiz günü ve saati bilirsek ruhlarımızı daha da özgürleştirebiliriz.”

Ne kadar ilginç, ne kadar çarpıcı bir yaklaşım. Oysa bildiğimiz bir gerçek var ki, zaten hayatımız bir gün sona erecek. Ve hepimiz ama hepimiz bunu biliyoruz. Peki tüm bunları yapmak için günü gününe, saati saatine öleceğimizi anı bilmemiz mi gerekiyor?

İstemeden üstümüze yapışan zorunluluklardan kurtulmak, gereksiz bağları koparmak için ne bekliyoruz? Ölüm saatimizi bilmeyi mi?

Yani yaptığımız hataları düzeltmek için, sevdiklerimizle daha çok zaman geçirmek için, kırdığımız kalpleri onarmak için, ‘ruhumuzu özgürleştirmek’ için ne bekliyoruz?

Ya da…

Hayattan daha çok zevk almak için, isteğimiz şeyleri yapmak için, aşık olmak için, birleşmek için, sevmek için, sevilmek için, sevişmek için, ayrılmak için, gitmek için, gelmek için, gülmek için, görmek için, itiraf etmek için… Ne bekliyoruz?

Oysa isteğimiz şeyleri yapmak için, yapabilmek için ölüme ihtiyacımız yok, yaşamaya ihtiyacımız var.

Öleceğimizi biliyoruz ama ne kadar zamanımız kaldığını bilmiyoruz ve bilemeyeceğiz.

Unutmayın! Ve lütfen kendi kendinize tekrarlayın.

DÜNYAYA ÖLMEK İÇİN GELMEDİK!