“Kendime hamileyim”

3293
0
PAYLAŞ

Hayat sizi bunalttı mı? Sorunların içinden çıkamıyor musunuz? Baş edemiyor musunuz artık hiçbir şeyle? Ya da hayallerinizi bile kaybetme aşamasına mı geldiniz? Size bir önerim var; kendinize hamile kalacaksınız. Başka bir siz, başka bir çözüm yolu, başka bir hayal yaratacak dönüşüm için, kendinize hamile kalacaksınız.

Hayır hayır tahmin ettiğiniz gibi kişisel gelişim kitaplarından alınma afili cümlelerle, her şeyin önünde tutulan başarı kutsamasından söz etmeyeceğim. Çünkü benim anlatmaya çalıştığım nokta, sadece maddi başarı değil. Hayatin içindeki her türlü pozitif gelişmeden söz ediyorum. Ve tabi ben de biliyorum ki, böyle bir konunun formülü, sihirli cümleleri ve altın anahtarları yoktur.

Fakat nasıl ki doğada her şey bir başka şeye dönüşerek gelişiyorsa, insan da kendini geliştirmenin dönüştürmenin yollarını aramalı.

Dediğim gibi bu sadece maddi başarılar için geçerli değil. Sorunlarınızı çözmenin, iş hayatında, sosyal hayatta ve hatta aşkta başarılı olmanın en önemli yolu; dönüşmek ve gelişmek.

Her şey nasıl bir başka şeye gebeyse, insanoğlu da aslında kendine hamiledir. Aksi takdirde ne tek düzelikten kurtulur insan ne de sorunlarından. Fakat birincil mesele bunun farkına varabilmekte.

Kolay bir şeyden söz etmiyorum, farkındayım. Sadece bunu yapabilecek olmayı bilmenin bile önemli olduğunu düşünüyorum.

‘Kendine hamileliğin’ gerçekleşmesi de bir çeşit tohumlamadan geçiyor kuşkusuz. Eğer insan beyni ve kalbi arasında bir köprü kurabilir ve bu köprüyü tohumlarla döşeyebilirse, içindeki ve hayatındaki dönüşümü sağlayabilmenin öne önemli aşamasını gerçekleştirmiş olur. Fakat dikkatinizi çekerim, hem kalp hem de beyinden söz ediyorum. Sadece beynimizden değil. Duygularla da desteklenmiş bir düşünme sürecinin başlangıcı bence böyle olur. 

İnsanın geleceğini dair kurduğu hayallerin gerçekleşebilmesi ya da hayatından mutlu olabilmesi için yürüyebileceği bir yol tasarlaması gerekiyor. Tabi bu, birçoğunun yaptığı gibi sadece hayal kurmakla olmuyor, olamaz da.

Eğer kişi, beyni ile kalbi arasında kurabildiği köprüyü tohumlayabilirse, kendini yeni gelişmelere hamile bırakabilir. Elbette ki bunu yapmanın en önemli yolu, istediği gelişmeye sağlayacak bilgi ve birikimi elde etmesi gerekiyor. Yani hem beynini geliştirecek, hem de kalbini.

Kişisel olarak defalarca, “Yine kendime hamileyim” diye mırıldanarak yaşadığım dönemleri hatırlıyorum. 

Eğer siz de isterseniz ama gerçekten isterseniz ve gerçekten içinizdeki o köprüleri gereği gibi kurabilirseniz, geleceğinize yani ‘kendinize hamile kalabilirsiniz.’ Bunu hissettiğinizde ve yaşadığınız sürece iyi analiz ettiğinizde, gururla kendi kendinize haykırabilirsiniz…  “Kendime hamileyim.”