Medya, Arda Turan ve okuyucuya yapılan ayıp!

1456
0
PAYLAŞ

Arda Turan hem çok başarılı hem de çok sempatik. Kabul etmek gerekir ki, Türkiye’de her takım taraftarı Arda Turan’ı sever. İyi futbolcu, iyi insan ve aslını asla inkar etmeyen, geldiği yeri unutmayan sempatik mi sempatik bir isim Arda.
Barcelona’ya transferi sevinçle karşılandı. Arda ile yatıp Arda ile kalktık. E tabi bu çok önemli ve ilgi çekici ismi medya da çok yakından takip ediyor. Ancak anlamadığım bir durum var. Türk medyası Arda üzerinden hepimizle dalga geçiyor sanki. Ya da Arda Turan’ın üzerinden tüm okuyuculara zeka testi mi yapılıyor? İnanılır gibi değil.
Bakın Arda’nın Barcelona’ya transferinin ardından neler oldu?
Barcelona’nın transfer yasağı nedeniyle Arda’nın bir süre takıma giremeyeceğini, hatta hazırlık maçlarında bile oynayamayacağını hepimiz biliyoruz. Zaten çok yakından takip etmiyor muyuz?
Fakat heyhat… Bir haber; “Arda Turan 6 aylığına kiralanıyor…” Ardından bir haber daha: “Luis Enrique: “Arda’nın başka takıma transferi söz konusu değil. Ondan büyük beklentilerimiz var.”
Sonra bir haber daha gazetelerin internet sitelerinde: “Arda’nın forma numarası belli oldu.” Haberi tıkladığınızda görüyorsunuz ki, aslında belli olmamış. Onun için başka bir formül düşünülüyormuş… Falanmış filanmış.
Bu haberler o kadar çok çıktı ki. Birçoğu yalan dolan. Fakat bunun önemi yok. Nasıl olsa hepimiz Arda Turan’ı seviyoruz ve merak ediyoruz ya… Nasıl olsa onunla ilgili haberler ilgi çekiyor ya… Hepimizi bir tık uğruna aptal yerine koyuyorlar.
Son haberler, FIFA’nın Barcelona’nın cezasını yumuşatma olasılığı ile ilgiliydi. Barcelona FIFA’ya başvurmuş. Haber sadece bu kadar ve bu bir umut ışığıymış. Hepimiz merakla bekledik. Sonra “SON DAKİKA” duyurusuyla FIFA’nın arda kararının açıklandığı şeklinde haberler yayınlandı. Tıkladık, bir şey yok. Yani FIFA “Olmaz” demiş. Hadi buraya kadar da normal diyelim.
Fakat tüm bunlarla bitmiyor ki… Özellikle internet medyası, tıklanma uğruna hepimizi zeka testinden geçirir gibi yeni haberler yayınlıyor: “Barcelona’ya Arda müjdesi.” Haberi tıklıyorsunuz, içinde yine bir şey yok. Barcelona İspanya federasyonuna, Arda Turan’ın sadece La Liga maçlarında oynatabilmek için başvurmuş. FIFA’da bu olaya sıcak bakıyormuş.
Ne alaka ya! Ne oldu da sıcak bakıyor? Neden sıcak bakıyor? Son gelişme ne? Değişen ne oldu ki, Barcelona’nın cezası yumuşatılacak ve Arda oynayacak? Tüm bunların hiç birinin yanıtı yok.
İnternet medyası, bir çok olayda olduğu gibi, Arda konusunda da hepimizle dalga geçiyor. Okuyucunun hem sabrını, hem de zekasını test ediyor. Türkiye’de internet medyası, yapabileceği en büyük hatayı yapıyor. Türk okuyucusunu küçümseyip, aptal yerine koyuyor.
Bir ‘tık’ uğruna ya rab, ne ahlaksızlıklar yaşanıyor!