Kadın mı aldatır, erkek mi, uzmanlar mı?

2328
0
PAYLAŞ

Aşağıda okuyacağınız yazı, Hürriyet Gazetesi’nin Kelebek ekinde tam sayfa yer alan, iki değerli ilişki uzmanının saçmaladıklarıyla ilgili. Konu aldatma… Defalarca okudum, okuduklarıma inanamadım, bakalım siz nasıl yorumlayacaksınız?
Kelebek’in arka kapağında tam sayfa olarak bir sürü önce yayınlanan yazı, “Kadın mı aldatır, erkek mi?” başlığını taşıyor. Başlığından tutun da yazım tarzına kadar o kadar sıkıntılı bir haber ki… Fakat bu kadarla da kalmıyor. İki uzmanın görüşü alınmış. Davranış Bilimleri ve İletişim Uzmanı Aşkım Kapışmak ile Aile Danışmanı Psikolog İlkim Öz. İki uzmanın söylediklerini okudukça, ister istemez “Bir de insanlar bu kişilere gidip para ödeyerek danışmanlık hizmeti alıyor. Yazık ki ne yazık” dedim kendi kendime.
Ünlülerin gazete sayfalarına düşen aldatma haberlerinden yola çıkarak bu iki isme sormuşlar, “Kadın mı aldatır, erkek mi?” diye. Onlar da bu saçma soru üzerine saçmaladıkça saçmalamışlar. Bakın gazete sayfalarında boy boy fotoğrafı çıkan ve ilişkiler üzerine türlü yorumlar yapan uzman Aşkım Kapışmak neler söylemiş: “Aşkla cinsellik bir araya geldiğinde aldatma olur. O yüzden aldatan kadındır, erkek değil. Sadece cinsel ilişki kurulduğunda bu aldatmaya girmiyor.”
İşte böyle diyor Aşkım Kapışmak. İsterseniz tekrar tekrar okuyun. Yani kadın aldatırmış, erkek değil. Sadece cinsel ilişki aldatmaya girmiyormuş. Acaba meşhur uzman Aşkın Kapışmak kendi söylediklerini anlıyor mu? Ağzından çıkanı kulağı duyuyor mu? İnanılır gibi değil.
Bir de şunu ekliyor değerli uzman: “ Aldatılmış kadınlar da intikam almak için aldatıyor. Seksüel enerjisi yüksek kadınlarda da meyil var.” Biliyorum siz de “Yahu bu nasıl bir saçmalama modeli diyeceksiniz” fakat o uzman gazete sayfasında aynen bunu söylüyor.
Bir başka pek değerli uzman İlkim Öz göre ise, çok aldatan erkekler eşcinselmiş. Bu yüzden aldatırlarmış. Kendi kimliklerini gizlemek için yaparlarmış bunu. Öyle diyor uzman İlkim Öz ve şöyle devam ediyor: “Davranış ve kişilik bozukluğu olan erkekler aldatır. Hiperaktif erkekler, tek eşli olamazlar. Kompleksli erkekler, kendilerini ispat için sürekli aldatırlar. Gizli eşcinseller, eşcinselliklerini örtmek için aldatırlar. Böylelikle bilinçaltlarında, topluma ve eşlerine karşı ‘tam bir erkek’ oldukları mesajını verirler.”
Yani gizli gizli aldatacak ve eşine kendisinin tam bir erkek olduğunu kanıtlayacak. Merak ediyorum acaba uzman İlkim Öz kendi dediğine inanıyor mu? Bu çelişkileri görmüyor mu? Yoksa, “Gazetelerde yer alayım, reklamım olsun da ne olursa olsun” diye mi düşünüyor?
İlkim Öz, kadınların aldatma nedenlerini ise şöyle yorumluyor: “Ancak kadınlar daha çok uzun zaman ilgi, sevgi ve cinsellik görmedikleri zaman aldatıyorlar. En çok da aşık oldukları zaman…” Yani şu söylemek istiyor: “Erkekler eşcinsel oldukları için aldatır ama kadınların haklı gerekçeleri vardır. Buna da aldatma denmez.” Süper bir uzman yorumu ve olağanüstü bir bakış açısı(!)
Öz, aldatılmanın, kadınlar ve erkekler üzerindeki farklı psikolojik yansımalarını da yorumlamış gazetede ve şöyle devam etmiş: “İhanete uğrayan kadın yıkılır, çöker, depresyona girer, erkeklere karşı güvensizlik geliştirir. Ruhunun onarılması zaman alır. İhanete uğrayan erkek ise, savunma mekanizmalarını devreye sokar; ‘Yok canım isteyerek yapmamıştır’, ‘Bunalımdaydı o yüzden’ gibi gerekçeler üretir.”
Bakın magazin basınının dünyanın her tarafında üzerine atladığı bu ilgi çekici konuya, uzman olduğunu söyleyen ve uzmanlıklarıyla insanlardan para kazanan bu iki uzman nasıl atlamış.
Hangi bilgiye dayanarak ve nasıl yorumladıklarını bilmediğimiz bu iki uzman, işte insanları, okuyucuları, kendisine başvuranları böyle bilgilendiriyor. Tabi Hürriyet gibi bir gazetenin de, Kelebek gazetesi editörlerinin de bu saçmalıkları görmezden gelmesi de ayrı bir konu.