Bir şans daha…

1863
0
PAYLAŞ

Hayatta size bir şans daha verilse, ne yapmak isterdiniz? Neyi, nasıl ve neden değiştirmek isterdiniz?
Hemen herkes, hayatının bir döneminde bir şans daha’ ister. “Keşke” der, “Bir şansım daha olsa. Bir şans daha verilse ve yaptığım o hatayı tekrarlamasam. Ya da zamanında verdiğim kararı değiştirsem.”
Mümkün değil. Geriye dönük o şans olanak dışı. Ama herkes ister. Peki size bu şans verilse, neyi değiştirmek isterdiniz?
Bir defa tuttuğunuz eli, hiç bırakmaz mıydınız? Ya da, o zaman yaptığınız teklifi, gençlik ateşine verip, hiç mi ağzınıza almazdınız? Bir şans daha verilse nasıl değerlendirirdiniz?
Yaş ilerlediği için mi insan geçmişi özler? Cebindekileri harcadığının, sahip olduğu yaşam sermayesinin tükenmeye yüz tuttuğunun bir fark edişi midir bu durum?
Bu duygu pişmanlık mı, yoksa daha ileriye, daha güzele gidişin garantisi midir?
Biliriz ki, kimse bunun garantisini veremez. Bir şans daha ister, ama o şans verilmiş olsa, o an bulunduğu noktadan daha ileriye, daha güzele gidişin garantisi yoktur.
Ama şurası kesin ki, bu şansı elde edebilmek için, herkes, ama herkes, o garantiyi de verir. Denemek ister. “Keşke” der. Ve ister. Bir şans daha verilmiş olsa ne yapardınız? Mahalle bakkalından, hınzır bir oyunun parçası olarak çaldığınız şekerleri geri mi verirdiniz? Ya da kopya çektiğiniz derse daha mı çok çalışırdınız? “Aman boş ver” diyerek önem vermediğiniz sağlığınız için, daha mı pimpirikli olurdunuz? Babanızı kırmaz, annenizi üzmez, çocuğunuzu dövmez ya da yapılan o teklifi mi geri çevirmezdiniz?
Oysa demiştik ya, “Her tercih, aynı zamanda bir vazgeçiştir” ve hayat dediğimiz hem tercihler hem de vazgeçişler bütününün ardından, gidilen yolda karşılaşılanlardır. Ve buna aynı zamanda kader de denilmez mi?
Doğal olarak, kader zaman zaman ve önemli ölçüde insanın elinde değil midir? Bu yüzden her pişmanlık, aslında bir sonraki adım için en iyi tecrübe, bedeli üzüntüyle ödenmiş ele geçen en önemli hazine sayılmaz mı? Bir şans daha verilse ne yaparsınız? Aldatmazdım’ diyebilir misiniz göğsünüzü gere gere?
Yalan söylemezdim’ diyebilir misiniz bağır bağır? “Ağlatmazdım” diyebilir misiniz sarsıla sarsıla? Oysa o şansa ne gerek var?
Çevremizde olanlar, bizimle birlikte yaşananlar, ya da başkalarının yaşadıklarında gördüklerimiz, bizden önce yaşananlar, bırakılmış tecrübe mirasları değil midir? İlahi güç, insanoğluna toptan bir şans daha verse ne olacak? O elma dişlenmeyecek mi, o fitil ateşlenmeyecek mi, o kıvılcım çakılmayacak, o hırsalar yok mu olacak zannediyorsunuz? Çocuklar ağlamayacak, sevgililer üzülmeyecek, yürekler dağlanmayacak, hafızalardan silinemeyen fotoğraflar uçup gidecek mi zannediyorsunuz?
Tüm bunlara gerek yok. Çünkü hayatın sağlaması yok. Biliyoruz. Sadece nefes aldığımız her an, yaşayacağımız bir gün daha, aslında herkese verilmiş bir şans.Değişmek için, değiştirmek için.
Ne diyordu o şarkı?
Sonlar yoktur hiç inanmam
Hikayeler tekrar başlar
Büyüyecek tüm çocuklar
Küçülmeyen rüyalarla