Vatanseverlik-Vatansevicilik

647
0
PAYLAŞ

Ne garip ülke şu Türkiye… Zaman değişiyor, dünya değişiyor Türkiye’deki sorular ve tartışma biçimleri hep aynı kalıyor. Bazen sadece süreçlerin değil, ülkenin tamamının buzdolabını konulduğunu düşünüyor insan. İsteyen istediği zaman çıkarıp buzlarını çözüyor, sonra tekrar içeri. Bu sefer derin dondurucudayız. Hepimiz donduk. Aklımız, bilincimiz dondu. Yine buzlarımız çözülecek ama bu sefer geleceğimiz zehirlenecek. Bu ülkeni geleceği. Çocuklarımızın geleceği. Zehirli yarınlara hamile kaldı bu ülke.
Zaman değişiyor, dünya değişiyor, biz aynı kalıyoruz sanki. Olaylar aynı, insanlar aynı, tartışmalar aynı, cesetler aynı, yazılar aynı, başlıklar aynı.
İnsanlar garip bir şekilde seviyor bu vatanı. Gerçekten garip. Akan kan sevgimizin sosu sanki. Öyle seviyoruz bu ülkeyi, kanatarak. Milyonlar bağırıyor Türkiye için, “Ya benimsin ya kara toprağın” diye… Sonra ellerimizle çocuklarımızı, gençlerimizi kara toprağın altına koyuyoruz ve hepbirlikte bağırıyoruz; “Seviyorum layn ben bu ülkeyi.”
Oysa herkes bilmeli ki, vatanseverlik ile vatansevicilik arasında çok ciddi farklar vardır. Sadece kendi gibi konuşmadığı için bir çocuğu öldürmeyi vatanseverlik zannederler. Ya da mevsimlik işçilere saldırarak vatanı bölünmeden kurtardıklarını. Oysa vatanın gerçek bu şekilde parçalandığını, bölündüğünü anlamaz, anlayamaz.
Vatanının seve seve gazete binalarını basarlar. Vatanı seve seve komşusuna, arkadaşına saldırırlar mesela. Vatanı seve seve yol keserler, vatan için saldırırlar, coşarlar, asarlar, keserler, döverler. Çünkü vatanı o daha çok seviyordur.
Vatanını seve seve sokaklara tükürür mesela. Tecavüzcüdür ama aynı zamanda vatanını da sevmektedir. Pek güzel. Ne güzel. Karısını, vatanını seve seve döver, çocuğunu vatanını seve seve eğitir tekme tokat.
Vatanseverlik ile vatan sevicilik arasında dağlar kadar fark vardır.
Milliyetçiliğin hastalık boyutu haline gelmiş şeklidir vatansevicilik. Ne yaptığını, neden yaptığını, nasıl yaptığını bilmez, bilemez vatansevici. Fakat sorsan; “en bi fazla acaip şekilde korkunç güzel sevmektedir ülkesini ve herkesten fazla ve en fazla ve en acaip şekilde fazla o sevmektedir memleketi(!)” Şuursizca, düşünmeden.
Oysa gerçek vatansever bu ülkenin her karışını sevmekle kalmaz, her türlü farklılığa da saygı duyar sahiplenir. Vatansevici için ise zamanın ruhu neyse, öyle davranmaktır vatanı sevmek. Vatanını seve seve kan akıtır, vatanını seve seve cebini doldurur, vatanını seve seve katil olur.
Vatanseverlik ile vatansevicilik arasındaki fark, insan olmakla insan taklidi yapmak arasındaki fark gibidir.
Vatan, üstünde yaşayan, yaşamaktan zevk alan insanlar varsa vatandır.