Vatanseverlik ve Türklük testi

1045
0
PAYLAŞ

Son günlerde yine bir vatanseverlik ve Türklük tartışması yaşanıyor. Kim daha fazla vatanını seviyor? Kim daha Türk, kim değil? Zaten zaman zaman ve türlü vesilelerle bu tartışmalar hep çıkar bu güzelim ülkede.
Bazen herkes hep birden öyle saçmalıyor ki… Sanki bir ‘vatansevermetre’ var ya da ‘milliyetçilik terazisi’, herkes oradan bir ölçü koymaya çalışıyor.
Fakat birçoğu kendince Türklük üzerinden rant elde etmeye çalıştığı için, bu kavgaları sürdürmeyi tercih ediyor. Peki kim vatansever, kim değil? Kim Türk, kim daha fazla Türk?
Bunun ayırımına varmak için gelin bir bir test yapalım. Vatana millete hizmet olsun. Böylelikle herkes testin sonucuna göre hareket etsin. İşte ‘Vatanseverlik ve Türklük’ testi.
Bu sorulara vereceğiniz her ‘Evet’ yanıtı için kendinize 10 puan yazın. Ancak her ‘Hayır’
yanıtı için de, 10 puan düşün.
1- Bu zamana kadar tüm dünyada kabul görmüş bir bilimsel makaleniz yayınlandı mı?
2- İnsanlığın hizmetine sunduğunuz bir icadınız var mı?
3- Çevrenizdekilere yardım ediyor musunuz?
4- Çevreyi korumaya katkınız oluyor mu? Örneğin hiç ağaç diktiniz mi?
5- Başka dine mensup tanıdıklarınızı özel günlerde ziyaret edip, iyi dileklerinizi sundunuz mu?
6- Trafik kurallarına uyuyor, diğer sürücülere saygı gösteriyor ve zaman zaman yapılan hatalara da hoşgörüyle yaklaşıyor musunuz?
7- Herhangi bir iş için sıraya girdiğinizde, başkalarının hakkını ihlal etmeyip, kurallara uyuyor musunuz?
8- Ömrünüz boyunca okuduğunuz kitap sayısı beşi geçti mi?
9- Yaptığınız işi ciddiye alıyor, saygı duyuyor ve hep en iyi sonucu almaya çalışıyor musunuz?
10- Her gün günde en az iki defa dişlerinizi fırçalıyor ve çocuklarınıza da bu alışkanlığı kazandırmak için çaba harcıyor musunuz?
11- Sizinle taban tabana zıt görüşleri savunan insanlara hoşgörülü davranabiliyor musunuz? Onların da düşüncelerini özgürce savunmasına destek oluyor musunuz?
12- Aile içi şiddete karşı mısınız? (Eğer çocuğunuzu ya da karınızı bir kere de olsa dövdüyseniz, zaten bu testi yapmanıza gerek yok.)
Gördüğünüz gibi son derece basit bir test bu. Şimdi gelelim sonuçlara. Eğer 120 puan adıysanız, siz gerçek bir vatansever ve Türkoğlu Türk’sünüz. Tartışacak hiçbir şey yok. İçiniz rahat etsin.
60-80 arası puan aldıysanız, üzülmeyin hala şansınız var. Bu ülke sizi kabul ediyor, yeter ki siz de biraz çaba sarf edin.
60 ve aşağı puan aldıysanız, durumunuz vahim demektir. Size ve ailenize beşiklik etmiş bu topraklara haksızlık ediyorsunuz. Bu ülke için daha fazla çalışmanız ve samimi olmanız gerekiyor.
Unutmayın, gerçek milliyetçilik, bu topraklar ve bu topraklarda yaşayan tüm insanlar ve insanlık için iyi işler yapmaktır.