Robot öpen Türk nasıl oy kullanır?

729
0
PAYLAŞ

AK Parti İstanbul İl Teşkilatı, seçim propagandası için, bir firmadan robot kiralamış. ‘Akrobot’ adını verdikleri bu robotla, sokaklarda propaganda yapıyorlar.
Akrobot, robot Asimo’nun bir taklidi. Önceki akşam Star Haber’de, Akrobot’un seçim çalışmaları vardı.
AK Partili robot, vatandaşla konuşuyor, onların dertlerini dinliyor, sorularını yanıtlıyor. Tabii robota yakın bir yerdeki minibüs içinden parti görevlisi telsiz mikrofon ile konuşuyor. Bu durumu bilmeyen vatandaşlar da hayran hayran robotu dinliyor.
Akrobot, kendisini ‘Kasımpaşalı’ olarak tanıtıyor. Seçimleri değerlendirirken, birbirinden ilginç de espriler yapıyor. Bir propaganda aracı olarak, gerçekten iyi bir buluş. Bence meydan mitinglerinden bile etkili, çünkü herkes ‘Akrobot’u konuşuyor.
Buraya kadar her şey normal ama anormal olan robotla, vatandaşların ilişkisi…
Robota önce politik sorular soruluyor. Akrobot sorulara sempatik yanıtlar veriyor. Tabii vatandaş da şaşırıyor. Öyle ya, insan üretimi robot ne sorarsan, cevabı yapıştırıyor.
Vatandaş: Barajı hangi partiler geçer?
Robot: Valla birinci parti AKP, diğerlerini ben bilmem.
Vatandaş: Gençler için ne yapacaksınız?
Robot: ÖSS’yi kaldıracağız. YÖK yasasını düzelteceğiz. Vatandaş ne isterse onu yapacağız.
Vatandaş soruyor, robot yanıtlıyor. Şaşkınlığı kahkahalar takip ediyor.
Vatandaş: Barajlar kurudu susuzluk için ne diyorsunuz?
Robot: Tek başımıza iktidara geldiğimizde küresel ısınmaya da çözüm bulacağız inşallah.
Vatandaşla robot arasındaki muhabbet gittikçe koyulaşıyor. Tabii ortada ne seçim kalıyor
ne de siyaset. Her soruya karşılık verebilen insan yapımı robota, vatandaşlar yüklendikçe yükleniyor. Sorular değişiveriyor, şaşkınlık artıyor.
Vatandaş: Hangi takımı tutuyorsun?
Robot: Kasımpaşaspor’u tutuyoruz evelallah.
Alkışları çığlıklar takip ediyor. Tabii muhabbetin boyutu değişince, vatandaşla robot arasındaki samimiyetin şekli de değişiyor. Kimi elini sıkıyor robotun, kimi makas alıyor. Elini robotun omzuna atanlar, mahalle arkadaşı havasında fotoğraf çektirme telaşına düşüyor.
İlişkiler bununla da bitmiyor. Orta yaşın üzerinde bir kadın eline mikrofonu alıp soruyor: “Hangi yemekleri seversin?” Erkek robot en klasik yanıtı veriyor tabii: “Pilav üstü kuruya bayılırım.”
Kadın ısrarcı: “Dolma da sever misin?”
Robot gayet cool: “Zeytinyağlı olursa severim.”
Hatta bu arada araya girip robotu eve yemeğe davet edenler de oluyor. Hadi buraya kadar olana da tamam. Ama sonrası, benim için tam bir şaşkınlık. Hızını alamayanlar robotu öpmeye başlıyor. E robot dediysek, muhafazakar bir robot tabii. Kadınlar öpünce utanıyor. Yani ne seçim kalıyor ortada, ne de parti.
İnsanlar sevdi ya robotu, artık her şey sulu sepken. Robot öl dese ölecekler. Robot ne dese yapacaklar. Robot, bir anda hayatlarının merkezi oluveriyor. Sevgi ifadesi de dokunmak ve öpücük.
Merak ediyorum, robotu öpenler acaba neye göre oy verir? Kriteri nedir? Robotla kurduğu ilişkiyi partililerle de kurarsa, buna ne denli demokrasi denilebilir?
Şaşkınlık içindeyim. Bir insan, bir robotu neden öper?

(NOT: 11.07.2007 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazım)