Polis vatandaşa pusu kurar mı?

676
0
PAYLAŞ

Yorucu bir Ankara seyahatinin ardından, geçen hafta uçakla İstanbul’a döndüm. Atatürk Havalimanı’ndan çıktım. Arkadaşım Metin beni karşılamaya geldi. Toplam 20 saniye
içinde bavulu bagaja koyup hareket edecektik ki, polis seslendi:
“Ehliyet ve ruhsat lütfen.”
Şaşırdım. “Hayırdır memur bey?” diyerek sorduğumda, kural hatası yaptığımızı, ceza
keseceğini söyledi. O anda yaptığımız hatayı anladım. Sarı çizgilerle belirlenmiş yaya geçiş
noktasında durduğumuz için ceza kesilecekti. Polise, “Niye uyarmadınız?” diye sordum, yanıt vermedi.
Hiç itiraz etmedim. Metin gidip cezayı ödedi. Ancak ben başka bir noktaya takıldım. Bize seslenene kadar polisi görememiştik. O, görünmeyecek bir noktada, gelip geçeni izliyormuş. Yani birilerinin hata yapmasını bekliyormuş. Sonradan anladım. Polis, vatandaşların hata yapmasını mı bekler, yoksa caydırıcı özelliğini kullanarak hata yapılmasını mı engeller?
Polisin görevi hangisi olmalı? Eğer otomobilimiz o çizgide durmadan polis bize seslenseydi, kural hatası yapmaz, ona uygun hareket ederdik. Ama görevli polis bunu yapmadı. Polis ceza kesebilmek için pusuya yatmış.
Peki polis vatandaşa pusu kurar mı? Uyarıcı ve eğitici olması gerekirken, niçin başka bir yol izler?
Sakın ceza ödediğim için tüm bunları yazdığımı düşünmeyin. Benim zoruma giden, polisin pusu kurması. Olayı bir başka örnekle açıklamaya çalışayım.
Polis, birinin öldürüleceğini görse ve her şey gözünün önünde cereyan etse, öncelikli görevi cinayeti engellemek mi olmalı, yoksa cinayetin işlenmesini bekleyip, zanlıyı yakalamak mı?

(NOT:30.05.2007 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazım)