Babalar ölür mü hiç baba!

1006
0
PAYLAŞ

Bugün Babalar Günü… Gazetelerde, duvar ilanlarında, televizyon reklamlarında, hep gülen, babasına ne hediye seçeceğini annelerine soran, sonra mutlulukla babalarına sarılan çocukların görüntüleri var.
Bugün Babalar Günü… Aldıkları hediyeleri babalarına veren çocukların, şefkatle yanaklarında hissettikleri öpücük var. Hiç unutamayacakları.
Ömürlerinin sonuna kadar, o güven duygusuyla, babalarına sarılmanın mutluluğunu yaşayan çocuklar var her yerde. Bugün Babalar Günü.
Aslında az önce anlattığım görüntülerin arka arkaya yayınlanacağı bir gün. Ama şu fotoğrafa baktığınızda, bütün bu ifadelere yer veremezsiniz. Bugün Babalar Günü.
Acaba bu fotoğrafta görülen çocuklar, babalarına ne hediye alacaklardı? Acaba 4 yaşındaki Utku ile 12 yaşındaki Ezgi, Hakkari’de şehit olan babaları Binbaşı Murat Özyalçın’a sarılıp ne diyeceklerdi? Nasıl bir hazırlık yapıyorlardı bugün için? Bugün Babalar Günü.
Utku ile Ezgi babalarının Türk bayrağına sarılı tabutuna bakıyor. Henüz, ölümün ne demek olduğunu bile anlamayacak yaştalar. Belki bunun bir oyun olduğunu düşünüyorlar. Öyle ya… Sanki kalkacak yerinden; “Şaka yaptım” diyecek belki. Belki de, “Sizi hiç bırakıp gider miyim?” diyecek? Türk bayrağı ne de yakışmış babasına. Bugün Babalar Günü.
12 yaşındaki Ezgi, yıkılan hayalleri, umutları, darmadağın olan küçük kalbi ile annesinin yanında dimdik ayakta. Gözyaşlarını tutamıyor ama annesinin yanında olmak zorunda olduğunu biliyor. 7 yaşındaki Özge, bir köşede olup biteni anlamaya çalışıyor. Henüz 4 yaşındaki Utku, babasının tabutu karşısında ağlayamıyor bile. İnanamıyor ki olup bitene. Bunca kalabalık neden toplanmış? Babalar Günü olduğu için değil elbet. Koşup sarılmak geliyor içinden kuşkusuz.
Oynarken ayağa takılıp düştüğünde, babası nasıl onu yerden kaldırıp acısını dindirdiyse bir zamanlar, o da babasını kucaklayıp kaldırmayı düşünüyor: “Kalk baba. Kalk top oynayalım. Maça gidelim baba.
Bak yaz geldi. Hani birlikte denize atlayacaktık? Kumdan kaleler yapacaktık hani? Baba kalk. Birlikte katlayalım o bayrağı. Ama sen çık o tabutun içinden n’olur… Hadi baba, yine uçurtma uçuralım. Sen, ben, annem, Ezgi ve Özge. Korkunç rüyalar gördüğümde geceleri, sana sarılıp uyuyayım yine. Kalk baba. Babalar çocuklarını bırakıp gider mi hiç baba? Babalar ölür mü hiç baba?”
Bugün Babalar Günü. Bir fotoğraf, babalarının tabutuna bakan çocuklar ve yitip giden hayaller. Bugün Babalar Günü.

(NOT: 17.06.2007 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazım)