Halkı isyana davet ediyorum

1239
0
PAYLAŞ

Yaptığımın suç olduğunu biliyorum. Bile bile suç işliyorum. Başka çaresi yok. Çünkü on binlerce, belki de yüzbinlerce insan ölecek. Hepimiz öleceğiz. İsyan edin! Ayaklanın! Yollara dökülün! Bu yazıyı yazmak için birkaç gün bekledim. Balıkesir ve İnegöl’deki sarsıntıların ardından, başta Prof. Naci Görür olmak üzere, tüm bilim adamları aynı görüşte birleşti. “Bu sarsıntılar, büyük Marmara depreminin habercisi. Ama hiçbir önlem alınmıyor.”
Naci Hoca’nın bu uyarısına siyasilerden, yetkililerden bir tepki gelir diye bekledim. Belki birileri çıkar alınan önlemleri anlatır, hepimizi rahatlatır umuduyla bekledim. Ama ses yok. Çünkü yapılan bir şey yok.
Prof. Naci Görür ile 3 yıl önce yaptığım bir röportajda isyan etmiş ve kimsenin bu felaketi umursamadığını söylemişti. Aradan yıllar geçti, hâlâ aynı şeyleri söylüyor. Oysa herkes ne olacağını biliyor. Büyük bir sarsıntı ile yüzbinlerce insan çürük çarık binaların enkazı altında sıkışarak can verecek. Şimdiden organize olunmadığı için, bir o kadarı da felaket sonrasındaki kargaşada ölecek. Birer hayvan gibi.
Sadece düşüncelerini ifade eden insanlar için ayağa kalkanlar, dava açanlar, sokaklara dökülenler, böyle bir felaketi niçin duymazdan geliyor? Niçin hiçbir şey yapmıyor? Ha bir başka ülkenin acımasız saldırısına uğramışız, ha böyle bir felaket yaşamışız. Ne farkı var? Neden kimse ilgilenmiyor?
Bu ülkeyi bölmeye, yıkmaya kimsenin gücü yetmez. Biliyoruz. Ama bir zibidinin sözleri bile insanları daha kolay harekete geçiriyor. Bir teröristin sözlerine verilen tepki, onurlu, gururlu saygıdeğer bilim adamlarının felaket uyarılarına’ verilmiyor.
Oysa kapıdaki felaket, yüzlerce atom bombasından bile daha kötü sonuçlara yol açabilecek büyüklükte. Hepimiz öleceğiz. Acı çekeceğiz. Hayatta kalmak belki de yaşamaktan daha ağır bedel olacak.Ancak kimsenin umurunda değil.
Ayağa kalkın, isyan edin!
Bu bir kader olamaz. Kıyamet kapıda. Hepiniz, hepimiz öleceğiz! ‘Vatanı sevmek’ hamaseti üzerine dinlediğimiz onca söz boşuna. ‘Milliyetçilik’ adına atılan nutuklar da öyle. Vatanını gerçekten seven, önce böylesi büyük bir felaket için önlem alır.
Hepimiz öleceğiz. Çoluk çocuk enkazın altına kalarak, çırpına çırpına can vereceğiz. Herkes biliyor. Herkes görüyor. Ama kimse bir şey yapmıyor.
Bilim adamları isyan ediyor: “Adım adım felaket geliyor” diyor, ama kimsenin kılı kıpırdamıyor.

(NOT: 01.11.2006 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazım)