‘Az gelişmişlik şehitleri’

427
0
PAYLAŞ

Gerçekten insanların işlerini düzgün yapmasının ya da dürüst vatandaş olmasının, kişi başına düşen milli gelirin yüksekliği ile bir ilgisi olabilir mi? Sanmıyorum. Kişi başına düşen milli gelir oranının düşük olması bir derece kabul edilebilir. Genetik tevekküle sahip Türk milleti de zaten bunu kabul etmiştir. Kuzu kuzu.
Fakat toplum içindeki iş ahlakı, dürüstlüğü olmayan birey sayısının bu kadar yüksek olması nasıl kabul edilebilir, neyle açıklanabilir? İşini düzgün yapmayanların faturasını, önceki gün 7 kişi hayatıyla ödedi.
Ankara’da düğünden dönen otomobil, karayollarının açtığı ve gerekli önlemlerin alınmadığı 6 metrelik çukura düştü. Kazada 3’ü çocuk 7 kişi feci şekilde can verdi. Hürriyet’in başlığı şöyleydi: “Yola mezar açtılar.”
Gelişmiş ülkelerde olabilecek bir kaza mıdır bu? Tabii ki hayır! Gelişmiş ülkelerde o yolu kazanlar, yol boyunca da uyarı levhası ve bariyer koyar. Bu aynı zamanda iş ahlakı ve dürüstlükle ilgili olduğu kadar, insan hayatına verilen önemle ilgili bir durumdur ama Türkiye’de olur. Çünkü bu ülkede az gelişmişliğin tek göstergesi, fakirlik değildir.
İşine saygı duyan, iş ahlakı olan birey sayısı da azdır. Bu yüzden, pazar günü ölenler aynı zamanda ‘az gelişmişlik şehidi’dir. ama kimse dönüp bakmaz. İlgilenmez.
Gerçek sorumlular asla bulunamaz. Bulunsa da bedel ödemez. Çünkü hesap sormaya kalkanlar, yıllarca sürecek bir hukuk savaşının içinde bulur kendini. Zavallılık.
“Ölen öldü, kalan sağlar bizimdir” mantığı, az gelişmişliğin farklı bir göstergesidir. Bu mantık Türkiye’de pek geçerlidir. Üstelik o kadar çoktur ki, ‘az gelişmişlik şehidi’ bu ülkede, şaşırtır insanı. Çünkü asıl sorun, ekonomi olarak gelişmemişlik değil, bireysel geri kalmışlıktır.
Ankara’daki facianın yaşandığı gün, Konya’da da intihar saldırısı gibi bir cehalet kazası vardı. Tam bir facia: “7 ölü, 2 yaralı.” Bir akaryakıt istasyonunda park eden, çakmak ve maytap yüklü kamyonun yanında, piknik tüpüyle yemek yapan şoförler, bu facianın sorumlusuydu. Tam bir az gelişmişlik örneği daha yani. Ölenler de, ‘az gelişmişlik şehidi.’
Bu ülke, her gün birilerini şehit verir az gelişmişliğe. İşini doğru dürüst yapmayan, gelişmemiş bireylerin hatası yüzünden. Yapılan yollar yarım bırakılır veya yanlış inşa edilir, hızla geçen
otomobil takla atar mesela. Ya da yangın çıkar, ama sokaklar dar olduğu için itfaiye giremez.
Ambulans geç geldiği için hayatını kaybedenlerin bir istatistiği var mıdır acaba? Ya da, yanlış
park eden az gelişmişler yüzünden, yardım ulaştırılamayan insanlara ne demeli? Zavallılık?
Üstelik kimse de hesap sormaz. Soramaz. Az gelişmişliğin bir ölçütü de bu olmalı. Az gelişmiş ülkenin insanları, her gün hata yapanlardan, işini doğru dürüst yapmayanlardan hesap sormaz, soramaz.
Her geçen gün, az gelişmiş insanlar yüzünden, birçok kişi hayatını kaybediyor bu ülkede. Dönüp bakan bile yok. Yarın, ‘az gelişmişliğin şehidi olarak’ acaba kimlerin cenazeleri kaldırılacak? Sorumluları rahat rahat yaşamaya devam ederken.

(NOT: 30.08.2006 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazım)