Zincirleri kırmak

543
0
PAYLAŞ

TBMM Başkanı Bülent Arınç, basit gibi görünen ama çok önemli bir konuya, çok cesur bir yorum
getirdi. Arınç, Manisa’da bir toplantıya katılmıştı. Toplantı İstiklal Marşı okunarak başladı. Ardından da Arınç kürsüye davet edildi. Meclis Başkanı konuşmasında, İstiklal Marşı’nın kahramanlık resmi bayram ve anma günlerinde okunması gerektiğini söyledi.
Arınç’ın bu sözlerinin altına imzamı atıyorum. Yerli yersiz hemen her toplantıda ulusal marşımızın okunmasına gerçekten bir anlam veremiyorum. Her futbol karşılaşması öncesinde bunun yapılması ne kazandırıyor? Ya da resmi voleybol ve basketbol karşılaşmaları öncesi İstiklal Marşı’nın okunmuyor olması ne kaybettiriyor?
İstiklal Marşı futbol için uygun da, diğer branşlar için değil mi? Meclis Başkanı doğru söylüyor. ‘Türkiye’de zincirleri kırmanın, kalıpları zorlamanın zamanı geldi.” Çok basit gibi görünen ama bir o kadar önemli bir konu. Değerlerimizi dejenere etmeyelim.
Ama özle değil şekille yoğrulan sığ kafalı hamaset tacirleri’ yine bu işin üzerinden vatanseverlik’ dersi vermeye çalışacaklardır. Çünkü ucuz polemik fırsatlarını asla ıskalamazlar.

Not: 26.03.2006 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazım.